Solunum yollarının koruyucusu: Öksürüğü boğan herkes – araştırmacılar bunun nedenini ancak şimdi keşfettiler

Bad Chatty

New member
WÇok hızlı yutkunursanız veya dikkatiniz dağılırsa, sıvı yemek borusu yerine nefes borusuna kaçabilir. Bu da şiddetli ve kontrolsüz bir öksürüğe neden olur: Üst solunum yolu suyu algılar ve beyne buna karşılık gelen bir uyarı sinyali gönderir. Mide ekşimesi olan kişiler, yükselen mide asidinin solunum yollarını tahriş ettiğinde oluşan bu öksürük refleksini de bilirler.

San Francisco'daki Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir ekip, bu koruyucu tepkiden sorumlu olan nadir hücre tipini belirledi. İki bilim adamının “Science” adlı uzman dergisinde bildirdiğine göre bunlar, solunum ve sindirim sistemlerinde meydana gelen nöroendokrin hücrelerdir (kısaca NE hücreleri).

Bu hücrelerin alışılmadık ikili bir işlevi vardır: Endokrin hücrelerden bilindiği gibi hormon üretip salgılarlar, aynı zamanda nöronlar gibi elektrik sinyalleri de gönderip alırlar.


ayrıca okuNE hücreleri gırtlak ve trakeada keşfedildi. Şimdiye kadar üst solunum yollarındaki bu hücreler hakkında çok az şey biliniyordu. Bu çalışmanın baş yazarı fizyolog Laura Seeholzer bu nedenle bu küçük ve çok nadir nöroendokrin hücreleri izole etmek ve karakterize etmek için çeşitli yöntemler geliştirdi.


ayrıca oku
Ayrıca Seeholzer, her hücrede hangi genlerin aktif olduğunu ve hangi uyaranların hücrelerin aktif hale gelmesine neden olduğunu inceledi. Araştırmacı, akciğerlerdekilerden farklı olarak trakea ve gırtlaktaki NE hücrelerinin basınçtaki değişikliklere tepki vermediğini, ancak suya ve aside tepki verdiğini buldu.


Boğazdaki NE hücreleri (yeşil), öksürük refleksini tetikleyecek şekilde sinir hücrelerini uyarmak için haberci maddeleri (pembe) kullanır.
Boğazdaki NE hücreleri (yeşil), öksürük refleksini tetikleyecek şekilde sinir hücrelerini uyarmak için haberci maddeleri (pembe) kullanır.

Kaynak: Laura Seeholzer


Fareler üzerinde yapılan deneylerde Seeholzer, NE hücrelerinin aktivasyonunun hayvanların yutkunmasına ve öksürmesine neden olduğunu göstermeyi başardı; bu, akciğerleri koruyan önemli reflekslerdir. Tersine, NE hücrelerinden tamamen yoksun olan fareler, solunum yollarındaki suya yanıt vermez.

Baş yazar David Julius, “Daha önce hiç kimse bu hücrelerin duyusal nöronlarla iletişim kurduğunu göstermemişti ve biz de tüm mesaj yolunu takip etmek istedik” diye açıklıyor. ABD'li fizyolog, ağrı algısı üzerine yaptığı araştırma nedeniyle 2021 yılında Ardem Patapoutian ile birlikte Nobel Tıp Ödülü'nü aldı.


ayrıca oku


Tuzlu su solüsyonlarının solunması mukusu gevşetir.  İlaç iltihaplanmaya karşı yardımcı olur


Seeholzer'e göre çalışmanın sonuçları, gırtlak ve nefes borusundaki NE hücrelerinin tat alma tomurcukları veya kulak kıllarına benzer şekilde çalıştığını gösteriyor: Sinir hücreleri olmasalar da beyne duyusal bilgi gönderen sinirlere bağlılar.

“Eğer su çekme veya asit reflü deneyimi yaşadıysanız, her ikisinin de inanılmaz derecede acı verici olduğunu bilirsiniz; Seeholzer, “Hemen öksürüyor, boğuluyor ve solunum yollarınızı temizlemeye çalışıyorsunuz” diye açıklıyor. “Artık vücudun bunu nasıl tetiklediğini daha iyi anlıyoruz.”

Yaşlandıkça koruma zayıflıyor


Yaşlılarda ve belirli hastalıkları olanlarda öksürük refleksi artık eskisi kadar hassas değildir. Bu da onları akciğerlere sıvı kaçmasına daha yatkın hale getirir ve bu da zatürreye yol açabilir. Yazarlar, çalışmalarının duyarlılığı yeniden artırmanın yollarını bulmaya yardımcı olacağını umuyorlar.

Bu hücreleri hedef almak, bazı kişilerin mide ekşimesi nedeniyle yaşadığı kronik öksürüğün tedavisine de yardımcı olabilir. Ancak Seeholzer, NE hücrelerinin hastalık, sigara içme veya yaşlanma sonucunda nasıl değişebileceğini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nden Ziai Zhu ve Xin Su, “Hava yollarının nöbetçileri” başlıklı bağımsız bir yorumda NE hücrelerinin temel öneminin altını çiziyor: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) da dahil olmak üzere bir dizi hastalıkta rol oynuyorlar. ve astım. Ayrıca hücreler yalnızca sensör görevi görmekle kalmıyor, aynı zamanda bazı durumlarda yedek kök hücre görevi de görüyor.

Pediatri Bölümü'nden iki bilim insanı şöyle yazıyor: “NE hücrelerinin klinik önemi, duyusal yetenekleri ile fonksiyonel performans repertuarları arasındaki dinamik etkileşimi keşfetmek için kapsamlı çalışmalara duyulan ihtiyacın altını çiziyor.”

Ve baş yazar Julius bunu şu şekilde özetliyor: “Bu çalışma bize yalnızca vücudumuzun solunum yollarımızı bu en şaşırtıcı şekillerde nasıl koruduğuna dair bir fikir vermekle kalmıyor, aynı zamanda iç organların dış dünyanın işleyişine karşı bekçi olarak nasıl hareket ettiğine dair de fikir veriyor.”