Ölüm riski: Korona salgını nedeniyle dünya çapında yaşam beklentisi düştü

Bad Chatty

New member
Sağlık Küresel akım

Korona salgını nedeniyle dünya çapında yaşam beklentisi düştü5 Nisan 2024'te yayınlandı| Okuma süresi: 3 dakika
Mutlu çift plajda sandalyelerde dinleniyor
Çalışma, 200'den fazla ülkede 288 ölüm nedeni için ölüm tahminlerine dayanıyor

Kaynak: Getty Images/Portra Images


WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.


1990'dan 2019'a kadar küresel yaşam beklentisi istikrarlı bir şekilde arttı ve daha az insan felç ve kalp hastalığından öldü. Ancak korona salgını, özellikle bir kıtada bu eğilimi tersine çevirdi.

DYapılan bir araştırmaya göre küresel yaşam beklentisi 1990'dan 2021'e 6,2 yıl arttı. Ancak Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü'nden (IHME) Simon Hay liderliğindeki araştırmacılar, “The Lancet” dergisinde, korona salgınının 2019 ile 2021 yılları arasında küresel yaşam beklentisinde bir azalmaya yol açtığını yazıyor. Küresel hastalık yükü, yaralanma ve risk faktörlerine ilişkin çalışmalarında, Kovid-19'u 2021 yılında ikinci önde gelen ölüm nedeni olarak sıralıyorlar.

2019'da en yaygın ölüm nedenleri 1990'dakiyle aynıydı. Araştırmada “Azalan sırayla bunlar: koroner kalp hastalığı, felç, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve alt solunum yolu enfeksiyonları” oldu. Koroner kalp hastalığında kaslara oksijen sağlayan koroner arterler daralır ve bu durum kalp krizine yol açabilir.

Ancak korona salgını düzeni değiştirdi. Araştırmaya göre Kovid, 2020'de en yaygın ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alırken, 2021'de felçten sonra ikinci sıraya yerleşti.


ayrıca oku


İnsanlar kolektif olarak artık bir araya gelemeyeceklerini hissediyorlar

Korona salgınının sonuçları

ayrıca oku
Kovid kaynaklı ölümler nedeniyle küresel yaşam beklentisinin 2019 ile 2021 arasında 1,6 yıl azaldığı bildirildi. Ancak belirgin bölgesel farklılıklar vardı: Kovid nedeniyle yaşam beklentisi en az 0,4 yıl ile Güneydoğu Asya, Doğu Asya ve Okyanusya'da düşerken, en büyük azalma 3,6 yıl ile Latin Amerika ve Karayipler'de gerçekleşti.


Reklamcılık

Eurojackpot çevrimiçi

115 milyon € – Mega ikramiyeyi bugün yakalayın!Bugünkü çekiliş inanılmaz bir 115 milyon euro için! WELT partner teklifiyle 3 saha için yalnızca yarı fiyat ödersiniz – şansınızı saat 18:35'e kadar deneyin!


Araştırmaya göre, ishal gibi bağırsak enfeksiyonlarından kaynaklanan ölümlerdeki azalma, 1990'dan 2021'e kadar küresel yaşam beklentisindeki genel artışa katkıda bulundu. Bu, dönem boyunca 1,1 yıllık bir artıştan sorumludur.

Çalışmada, “Yaşam beklentisindeki artış üzerindeki en büyük ikinci etki, alt solunum yolu enfeksiyonlarından ölümlerdeki azalmadan kaynaklanıyor; bu da 1990'dan 2021'e kadar kazanılan yaşam beklentisinin 0,9 yılını oluşturuyor” dedi. Araştırmacılar ayrıca felç ve koroner kalp hastalığından kaynaklanan ölüm oranlarının azalmasını da merkezi faktörler olarak belirtiyorlar.


ayrıca oku


Kapalı oyun alanları: Alman Corona politikasının sembolü


IHME ortak yazarı Liane Ong, enstitüden yapılan açıklamada “Çalışmamız küresel sağlığın incelikli bir resmini çiziyor” dedi. “Bir yandan ülkelerin ishal ve felçten kaynaklanan ölümleri önleme konusunda muazzam başarılarını görüyoruz” diye açıklıyor. “Aynı zamanda Kovid-19 salgınının bizi ne kadar geride bıraktığını da görüyoruz.”

Mevcut çalışmada mutlak küresel yaşam beklentisinden bahsedilmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2000 ile 2019 arasında altı yıl kadar artarak 66,8'den 73,4'e çıktığını tahmin ediyor.

Mevcut çalışma, 200'den fazla ülke ve bölgede 288 ölüm nedeni için ölüm oranı tahminlerine dayanmaktadır. Bu, otopsiler, nüfus sayımları ve kanser kayıtları gibi 56.000'den fazla veri kaynağına dayanıyordu. Bu nedenle Kovid tahminleri, 1 Ocak 2020'den 31 Aralık 2021'e kadar korona pandemisine bağlı aşırı ölüm oranlarının analizlerinden elde edildi.

Makalede, genel olarak çalışmanın 160'tan fazla ülke ve bölgeden 11.000'den fazla çalışanın uzmanlığına dayandığı belirtiliyor.